Dostupná zdravotní péče ve městě pro každého nemusí být sci-fi

Projekt Obce v datech každoročně sdružuje data o parametrech kvality života v obcích České republiky a Poděbrady se v něm dlouhodobě umisťují na nepříliš lichotivých místech, dokonce až za blízkým Nymburkem. V posledním vydání Poděbrady získaly necelých 5 bodů z 10 možných. Proč tomu tak je?

Zatímco některé indikátory našemu městu spíše přejí, některé o něm dávají nepříliš lichotivý obraz. Poděbrady ztrácí body v kategoriích dostupnosti bydlení, bezpečnosti dopravy v okolí a také v parametrech zdravotnictví. Ačkoliv je naše město v dojezdové vzdálenosti od několika nemocnic, tak v něm chybí robustnější zajištění poskytovatelů primární péče – chybí zde praktičtí lékaři, dětští lékaři a zubaři. Mnozí z nás dobře víme, že dostat se během covidové doby k ošetření s dlouhodobějším zdravotním problémem nebylo často lehké. Náročná doba vyvinula velký tlak nejen na nemocnice, ale i na ordinace praktických lékařů, kteří řešili spoustu náročné administrativy. My můžeme ze strany města zdravotnickým odborníkům pomoci a podpořit zájem praktiků i lékařů dalších odborností o působení v Poděbradech. Lázeňské město by v žebříčcích mělo získávat z hlediska kvality a dostupnosti zdravotních služeb nadprůměrná hodnocení. My víme, jak na to.

V Pirátské straně se ve sněmovním týmu dlouhodobě zabývám otázkami dostupnosti zdravotní péče v regionech a je pro  mě prioritou, aby byla kvalitní péče dostupná všem občanům bez rozdílu. Kdokoliv z Poděbrad by se se svým zdravotním problémem měl moci dostat k rychlému ošetření. Začneme jako město aktivně jednat se zdravotními pojišťovnami, které jsou zodpovědné za pokrytí sítě poskytovatelů zdravotní péče. Tato povinnost je častokrát pojišťovnami opomíjena a vedení měst situaci prakticky neřeší. Lékařů některých odborností je nedostatek a často působí pouze ve velkých městech. Zmapujeme poptávku po chybějících odbornostech a uvedeme do chodu městem dotovanou podporu pro vznik nových ambulancí. Během posledních let se jasně ukázalo, že na pevném zdraví záleží víc než kdy předtím a my víme, jak pomoci. Vytvoříme kvalitní finanční a materiální podmínky pro působení odborníků v našem městě. V případě zájmu stávajícím lékařům připravíme systém výpomoci se zdravotnickou administrativou a umožníme jim věnovat více času přímo vám, pacientům. “Za kolejemi”, na Žižkově, na Koutecké a u Revoluční žije více než polovina obyvatel Poděbrad, kteří momentálně nemají jinou možnost řešit své zdravotní obtíže, než vyrazit pěšky přes celé město nebo sednout do auta. Do nové výstavby zahrneme projekty prostor vhodných pro lékařské ambulance, fyzioterapeutické tělocvičny nebo psychologické či psychiatrické ordinace. Dokážeme najít cestu, aby k vám byla potřebná dostupná péče blíž.

Na zdraví záleží a město dokáže dělat mnohé kroky pro to, aby měli občané dostupnou péči o fyzické i duševní zdraví. Není tomu bohužel úplně běžnou praxí a v uplynulých letech dostupnost z důvodu nezájmu mnoha politiků klesala. Pro občany Poděbrad to dokážeme aktivním přístupem změnit.