Proč nesvítíme moderně?

V roce 2018, těsně před komunálními volbami, byla jednohlasně schválena studie obnovy veřejného osvětlení města Poděbrady do roku 2028. Cílem bylo nastavit jasná pravidla, jak do tohoto data dosáhnout na území celého města moderního a efektivního osvětlení, které nebude z rozpočtu vysávat více peněz, než je nezbytně nutné. Pro příklad uveďme, že před čtyřmi lety vyšel roční provoz jedné lampy na 1 470 Kč, díky modernizaci bylo možné toto číslo srazit až na polovinu, celková roční úspora by tak činila 2 až 2,5 milionu korun.

V rámci modernizace mělo být vyměněno asi 1 330 svítidel, 1 240 stožárů a mnoho kilometrů kabeláže. Projekt byl rozdělen do 9 etap, přičemž už v roce 2026 měla být nahrazena naprostá většina svítidel starších 10–15 let. Nastavili jsme systém, jak efektivně a ekonomicky rekonstruovat osvětlení, což dokazuje i 1. etapa, kterou naši zastupitelé úspěšně zahájili a během které se nového osvětlení dočkala Přední Lhota, Kluk a ulice Jiráskova, Palackého, Jana Opletala, Na Hrázi a další v okolí. Už jako opozice jsme ale zjistili, že další koncepční práce nebude tak jednoduchá. Ještě v roce 2019 jsme dokázali novou koalici přesvědčit o nutnosti pokračování v započaté práci a nové osvětlení tak dostal Polabec a polovina Velkého Zboží. Psal se začátek roku 2020 a skončila druhá, a také zatím poslední, etapa modernizace veřejného osvětlení ve městě Poděbrady.

Možná i u Vás neustále zlobí lampa, která jeden den svítí a druhý zase ne, možná i u Vás stojí lampa, jejíž provoz stojí při dnešních cenách energií o tisíce korun ročně více, než by bylo nutné. Přitom kdyby se pokračovalo v obnově, mohlo už mít nové LED osvětlení celé Velké a Malé Zboží, okolí Labe a Husovy ulice, ulice Mánesova, Alešova, Kozinova, Boučkova a Dr. Horákové; a nyní by se připravovala 5. etapa, během které by se světla na podzim vyměňovala třeba v ulicích Palachova, Na Chmelnici nebo Pionýrů. Nemluvě o dalších etapách, které už také nebude možné stihnout podle plánu – ulice Studentská + Bažantnice (2023), Žižkov (2024+2025) a Koutecká čtvrť (2026). Staré osvětlení nás všechny stojí hromadu peněz, nejen na energiích, ale i na opravách (za rok 2021 přes 8 milionů korun). Co jiní zpackali, to už nedoženeme. rozhodně ale počítáme s tím, že na rozumnou cestu, na kterou jsme se v roce 2018 vydali, se zase vrátíme.