Jak na bazén?

Přestože na příslibu poděbradského bazénu založila jedna z koaličních stran svůj volební program, projekt se nikam neposunul a zůstal jen ve stadiu slibů a vizualizací. Víme, že bazén je snem mnoha generací Poděbraďáků a lázeňskému městu by slušel. Nároky obyvatel se ale stále mění a prostý „plavečák“ už ve 21.století nestačí. Aby byl provoz alespoň částečně rentabilní, je do něj třeba přilákat co nejširší veřejnost. To však znamená výstavbu akvaparku s atrakcemi a vyžitím nejen pro děti, ale i střední a starší generaci, s tobogánem a wellness. Vše v rozsahu úměrnému velikosti našeho města a kupní síle v rámci spádové oblasti Poděbrad a okolí. V okolí takových míst není málo. V Kolíně funguje zrekonstruovaný bazén s akvaparkem, v Nymburce se vedle starého plaveckého bazénu připravuje výstavba moderního zařízení na zelené louce. Když vezmeme v potaz, že do hodiny můžeme být z Poděbrad v několika obdobných zařízeních v Praze, Hradci Králové, Pardubicích, či Jičíně, musíme si klást otázku: „Uživí Poděbrady takový bazén, který si přejeme?“ Tedy ne bazén jen pro školy a plavecké oddíly, ale atraktivní zařízení, do kterého bychom si sami rádi zašli.

Můžeme se podívat na nedaleký Nymburk, kde současné vedení radnice projekt výstavby bazénu připravilo a realizace je na spadnutí. Tomu však předcházela studie, která kvalitně stanovila parametry, včetně těch provozních a reálně určila náklady na provoz a realizaci. Narozdíl od studie současné koalice, která počítá se mzdou pro uklízečky pod hranicí minimální mzdy a podhodnocuje, kde může.  O lokalitě v Nymburce bylo rozhodnuto již dříve, poté se rozběhl klasický proces: výběr projektanta, příprava projektové dokumentace, územní řízení. Ani přístup Nymburku není bez chyb a ohledně projektu byly pochybnosti. Tamní opozici se podařilo zastropovat cenu realizace na 285 milionů korun. Další prostředky mají jít do související infrastruktury, například do společného parkoviště pro bazén a zimní stadion. Celkem se jedná o částku dosahující téměř 400 milionů korun bez DPH. Za takových podmínek vypsalo město Nymburk výběrové řízení na zhotovitele s reálnou obavou, zda se nějaký vůbec najde. Při raketovém růstu cen energií, stavebního materiálu i lidské práce je reálné, že se dodavatel do této cenové hladiny nevejde. Již nyní se odhaduje, že bazén bude ještě o 50 milionů korun dražší, než se předpokládalo. Stejné desítky milionů navíc neutěšeně rostou i v kolonce budování infrastruktury. Projekt bazénu je tak v Nymburce drahá záležitost, realizovaná na úkor mnoha rozumných menších investicí.

Nymburk má předschválený úvěr a disponuje slušnou finanční rezervou ve výši asi 100 milionů korun, ale i tak jej trápí nejistota, zda se zadaří ještě získat dotační prostředky. Ale kdo sleduje aktuální situaci ví, že Národní sportovní agentura do svého rozpočtu pro letošek obdržela skoro o 2 miliardy méně a zcela logicky jako první omezila prostředky na investice do sportovních zařízení.

Akvapark jako mají naplánovaný v Nymburce by si jistě zasloužily i Poděbrady. Plavecký bazén se šesti drahami, které budou vyhovovat soutěžnímu plavání. Dlouhý tobogán, dětský bazén, wellness a relaxační bazén s průplavem do venkovního prostoru. Projekt navíc předpokládá, že v budoucnu může být areál doplněn o venkovní bazén či saunový svět.

Studie a další výpočty hovoří o tom, že provoz komplexu vyjde ročně na zhruba 15 milionů korun, což se jeví jako odhad na nižší hraně hodnoty. Vedení nymburské radnice doufá, že dotace nákladů na provoz nepřesáhne 50% což i tak vychází na 7,5 milionu korun ročně z kapsy města.

Ale teď už zpátky k Poděbradům. Jsme pro realizaci projektů pro rozšíření možností sportovního vyžití, včetně udržitelného projektu poděbradského bazénu s výhodami pro Poděbraďáky. Zastupitelstvo ani veřejnost však zatím od stávajícího vedení nedostali dostatek podkladů pro konkrétní projekt. Dotační tituly nyní prakticky neexistují. Současné vedení promrhalo čas, příležitosti na zisk dotace, vhodnou dobu a neposunulo se nikam z hlediska projektové dokumentace, stavebního povolení a podepsané smlouvy o dílo. Proto se nám černobílý volební slib bazénu nezdá ani upřímný, ani rozumný. Budeme se ale ptát, jaký bazén si skutečně přejete, zjistíme za jakých podmínek by jej šlo realizovat, dáme Vám možnost podílet se na rozhodnutí o výstavbě a jakmile se otevře příležitost získat dotaci, tak ji nepromarníme jako současné vedení města. Zvládneme to pro Vás, Pro občany Poděbrad. (foto – web Město Nymburk)